Ostatnio głośno jest o sztucznej inteligencji. Codziennie słyszmy o kolejnym narzędziu czy usłudze, która korzysta z AI. Dla mnie osobiście jest to temat bardzo ciekawy i rozwojowy. Mocno śledzę branżę AI oraz wszystko, co się dzieje dookoła niej. Dzisiaj chciałbym podzielić się wnioskami z ostatnich testów rozwiązania o nazwie midjourney.

Midjourney może generować różnorodne rodzaje grafik, takie jak krajobrazy, postacie, zwierzęta, obrazy architektury i wiele innych. Wykorzystując trenowane modele, narzędzie jest w stanie generować nowe obrazy, które wyglądają niesamowicie. Jestem w ogromnym szoku, jakie efekty otrzymują użytkownicy. Wygenerowane grafiki są bardzo realistyczne i w większości wyników pozbawione widocznych artefaktów czy błędów. Efekt końcowy zależy od zapytania i konkretnych parametrów, na który mamy ogromny wpływ. Zerknij do przykładowej galerii aby samemu się przekonać.

Pierwsze dni testów i użytkowania wyglądają bardzo obiecująco, ale o tym w dalszej części tekstu. Proces generowania grafik za pomocą AI w przypadku Midjourney obejmuje trening modelu na dużych zbiorach danych, co umożliwia mu nauczenie się różnych wzorców i stylów. Obrazy generujemy na podstawie zadanych parametrów, takich jak kształt, kolor, kompozycja itp., wpisując odpowiedni tzw. prompt.

Prompt to instrukcja, która jest podawana modelowi AI, aby rozpoczął generowanie odpowiedzi lub kontynuację tekstu. Jest to rodzaj wskazówki, która podpowiada modelowi, czego oczekuje się od jego odpowiedzi. W przypadku generowania obrazów za pomocą AI prompt może zawierać również dodatkowe informacje, takie jak opis pożądanego obrazu, style, kolory, proporcje lub inne szczegóły, które mają wpływ na generację grafiki. Dostępne parametry szczegółowo opisane są w dokumentacji midjourney.

Midjourney — jak zacząć

Aby zacząć przygodę z midjourney, należy w pierwszej kolejności założyć konto na discordzie i zainstalować aplikację na komputerze (jest też wersja mobile). W kolejnym kroku rejestrujemy się w usłudze i dołączamy do odpowiedniego serwera. Cały proces jest bardzo prosty i dokładnie opisany na stronie https://docs.midjourney.com/docs/quick-start . Niestety rozwiązanie od kwietnia 2023 r. jest płatne. Pakiety zaczynają się już od 10$. Ja wybrałem subskrypcję miesięczną za 30$.

Kolejnym istotnym etapem będzie poznawanie i komunikacja z midjourney – od zrozumienia pisania podstawowych promptów po przećwiczenie ich w praktyce. Warto śledzić twórczość innych osób na kanałach, aby uczyć się od nich i podglądać jak odpowiednie zapytania generują konkretne rezultaty. Jest to doskonały sposób na nabranie nowych umiejętności oraz poszerzanie swojej perspektywy tworzenia obrazu.

Gdy już dołączymy do discorda, możemy zacząć przygodę z generowaniem obrazów. Nie będę opisywał, jak zacząć generować obrazy. Wszystko dokładnie i w prostych krokach znajduje się w dokumentacji. Natomiast w dalszej części tekstu podzielę się efektami pierwszych kroków z tym wspaniałym narzędziem.

Midjourney — pierwsze efekty po dwóch godzinach pracy z narzędziem

Poniżej wrzucam kilka obrazów, wraz z konkretnymi promptami, których użyłem do wygenerowania grafik. Śmiało możesz z nich korzystać i modyfikować na własne potrzeby.

Przykładowe prompty:

  • Double exposure of a Alaskan malamute in a mountain, natural scenery, watercolor art, – – v 5. 1
  • Double exposure of a samoyed in a mountain, natural scenery, watercolor art, high resolution, high quality, 4k
  • Smile samoyed in mountains
  • Star wars mandalorian, cyberpunk style, high resolution, high quality, 4k
  • Two guys drinking beer by a small lake, natural scenery
  • Orange and teal colors, couple in bali, natural scenery
  • Double exposure of a golden retriever in a mountain, natural scenery, watercolor art, – – v 5. 1
  • A group of children in a small cozy room, natural scenery, colorful,

 

Aktualizacja: efekty po tygodniu pracy z narzędziem i poznawaniem atrybutów promtów

Przykładowe prompty:

  • Earth tones, viking war, high resolution, high quality, 4k –v 5 –q 2 –s 750
  • Earth tones, vikings, high resolution, high quality, 4k –v 5 –q 2 –s 750
  • Earth tones, slavic viking, high resolution, high quality, 4k –v 5 –q 2 –s 750

Midjourney — moje odczucia i podsumowanie

Niektórzy uważają, że sztuczna inteligencja to zło i praca nad nią powinna być zakończona. Wiele osób obawia się o swoją pracę i przyszłość. Też chwilowo miałem takie myśli. W końcu ChatGPT potrafi napisać za nas pracę domową, wygenerować działający kod aplikacji czy przygotować opracowanie konkretnego tematu. Moim zdaniem, nie powinniśmy unikać tego tematu, a raczej nauczyć się z nim pracować i wykorzystywać w codziennej pracy.

Po dwóch godzinach pracy z Midjourney odczułem ogromną satysfakcję – udało mi się stworzyć kilka ciekawych grafik. Niektóre z nich wrzuciłem na grupę właścicieli samoyedów. Ludziom bardzo się  to spodobało, co widać było po reakcjach i komentarzach. Niektórzy pisali do mnie prywatne wiadomości z prośbą o grafiki. Kilka osób chciało zrobić sobie koszulki z nadrukiem.

Zachęcam wszystkich do przetestowania tego narzędzia i samodzielnego eksperymentowania – myślę, że każdy będzie pod wrażeniem rezultatów!

Okładkę do wpisu również wygenerowałem za pomocą Midjourney 🙂

Wpis ten to wstęp do tematyki, którą na pewno chciałbym kontunuować. W kolejnych wpisach będę dzielił się efektami prac, przykładowymi promptami, wnioskami czy też sposobami na usprawnienie pracy z tym narzędziem.

Reakcja grupy na grafikę wygenerowaną za pomocą AI

 

5/5 - (1 vote)

Write A Comment

Midjourney – jak zacząć generować wspaniałe grafiki za pomocą AI

Autor: Jacek Przeczytasz w: 4 min
0